Analoger "Ibuprofen": En liste over stoffer, indikationer, brugsanvisninger

Diagnostik

Indikationer for brugen af ​​"Ibuprofen" og dets analoger er smerte, feber, tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske processer. Disse midler er blandt de ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. De er ikke vanedannende og har ingen narkotisk virkning.

Overvej instruktionerne til brug af "Ibuprofen" og lægemiddelanaloger.

Indikationer for brug

"Ibuprofen" er ordineret til at lindre symptomer og behandle sygdomme som:

  • høj feber
  • ørebetændelse;
  • hovedpine eller tandpine
  • smerter som følge af skader på knogler, led og blødt væv;
  • ledsmerter
  • migræne;
  • myalgi;
  • neuralgi;
  • ENT sygdomme;
  • arthritis og artrose;
  • lændesmerter;
  • nefrotisk syndrom;
  • adnexitis og andre.

Kontraindikationer

"Ibuprofen" og mange af dets analoger er forbudt til brug, hvis patienten har følgende patologier:

  • mavesår eller erosion i fordøjelseskanalen;
  • individuel intolerance over for komponenterne i værktøjet
  • sygdomme i nyrer og lever;
  • intrakranial effusion;
  • blødningsforstyrrelser
  • hjertesvigt
  • skader på den optiske nerve;
  • hypertension;
  • børns alder op til 6 år (i tilfælde af analoger kan det være mindre end det angivne eller mere).

Der bør lægges særlig vægt på kompatibiliteten af ​​"Ibuprofen" med andre lægemidler. Det bør ikke tages sammen med trombolytiske stoffer, aspirin, cyclosporin og så videre. En komplet liste kan findes i Ibuprofen instruktioner til brug, som findes i hver pakke.

Billige analoger

Hvilke lægemidler vil blive medtaget på listen over Ibuprofen-analoger? Er det billigere eller dyrere? Lad os starte med svaret på det andet spørgsmål. Omkostningerne ved "Ibuprofen" i form af tabletter er inden for 20 rubler per pakning. Er det fornuftigt at se efter stoffer, hvis omkostninger vil blive endnu lavere?

Derfor betragter vi de mest berømte og dyrere analoger af "Ibuprofen".

"Nurofen"

Den første analog af Ibuprofen er Nurofen. Omkostningerne ved lægemidlet er inden for 200 rubler.

Værktøjet indeholder i sit præparat det samme aktive stof - ibuprofen. Også i "Nurofen" findes forskellige hjælpekomponenter, som kan variere afhængigt af frigivelsesformen. For eksempel indeholder tabletter stoffer som stearinsyre, croscarmellosnatrium, saccharose, natriumlaurylsulfat og andre.

"Nurofen" er tilgængelig i følgende former:

Denne analog af "Ibuprofen" kan anvendes til behandling af børn (suspension "Nurofen"). Der er også specielle former for lægemidlet, der kendetegnes af en kortere eksponeringsperiode og en øget effektivitet - Nurofen Express og Nurofen Express Neo.

Indikationer for brug af den analoge "Ibuprofen" er de samme som for hoveddrogen.

"Ibufen"

Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er også ibuprofen. Sammensætningen indeholder også nogle yderligere komponenter, herunder saccharose.

Værktøjet bruges til at lindre smerter, i kompleks terapi under behandling af akut respiratoriske sygdomme, med postvaccinationsreaktioner hos børn.

Denne analog af "Ibuprofen" er tilgængelig i form af tabletter. Den indeholder ibuprofen og hjælpekomponenter. "Mig" kan udnævne for at fjerne symptomer som:

  • migræne;
  • akut hovedpine
  • menstruationssmerter hos kvinder;
  • muskel aches;
  • neuralgiske anfald;
  • feber under forkølelse og influenza.

Det er værd at bemærke, at dette stof ikke er brugt til behandling af børn under 12 år, i modsætning til "Iburofen".

"Brufen"

Lægemidlet er tilgængeligt i form af tabletter og sirup. Dens vigtigste aktive ingrediens er ibuprofen.

"Brufen" har et bredt spektrum af handlinger og bruges til:

  • reumatoid arthritis
  • slidgigt;
  • gigt;
  • smerte, når beskadigede ledbånd, blødt væv, sener
  • muskel smerte;
  • menstruationssmerter hos kvinder;
  • tandpine;
  • migræne;
  • feber;
  • forskellige inflammatoriske processer.

Ikke brugt til behandling af børn på op til 7 kg og gravid.

Andre analoger af lægemidlet i form af tabletter og sirup

Ud over ovenstående præparater er der andre analoger af "Ibuprofen":

  • "Paracetamol";
  • "Indomethacin";
  • "Buran";
  • "Analgin";
  • "Acetylsalicylsyre" ("Aspirin").

På trods af at disse lægemidler kan afvige i de vigtigste aktive stoffer, har de en lignende type handling. Selvom der er en vigtig "men". Alle er meget mere giftige end ibuprofen. Derfor bør de ikke anvendes til patienter med problemer inden for gastroenterologi.

Men i retfærdighed er det værd at bemærke, at nogle af de ovennævnte stoffer er meget mere effektive end Ibuprofen. For eksempel, hvis der er behov for at bruge et værktøj med en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, er det bedre at vælge "Indomethacin."

Af den måde, hvis patienten stadig søger en billigere modstykke til Ibuprofen, skal han spørge hos Paracetamol apoteket. For 10 tabletter skal du betale ca. 5 rubler.

"Ibuprofen" i form af salve og gel, dets analoger

Samt piller, gel og salve "Ibuprofen" bruges til at lindre smerte og betændelse. De kan tildeles til:

  • inflammatoriske processer i det fælles apparat;
  • muskel smerte;
  • blå mærker;
  • forstuvninger;
  • iskias;
  • slidgigt;
  • periarthritis af skulder og scapula;
  • gigt;
  • bursitis;
  • osteochondrose;
  • seneskedehindebetændelse;
  • ankyloserende spondylitis;
  • forskellige typer af arthritis.

Med disse symptomer er sådanne indenlandske og importerede modstykker af Ibuprofen som:

Overvej en kort instruktion om brugen af ​​de mest populære værktøjer.

"Gæld"

Den aktive ingrediens i cremen er ibuprofen.

"Lang" har antipyretisk, smertestillende, antiinflammatorisk effekt. Lægemidlet kan forbedre fælles mobilitet og reducere hævelse.

Salven bruges til forskellige skader, såvel som til behandling af rygsmerter, artrose, tendinitis, bursitis, tendovaginitis, stivhed i bevægelser i skulderområdet.

"Diclofenac"

Den vigtigste aktive ingrediens er diethylamin diclofenac. Til stede i sammensætningen af ​​salven og hjælpekomponenterne, såsom benzylalkohol, sorbitol, renset vand, isopropylalkohol, natriummetabisulfit og andre.

"Diclofenac" tilhører også gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og har antipyretiske, antirheumatiske, analgetiske og antiinflammatoriske virkninger.

Salven bruges i nærværelse af:

  • smerte symptomer i rygsøjlen, myalgi, neuralgi;
  • smerte og betændelse efter skader og i postoperativ periode
  • reumatiske bløde vævs sygdomme;
  • degenerative og inflammatoriske sygdomme i leddene (herunder arthritis, arthrose, fibrositis og andre).

"Diklak"

Den næste analog af "Ibuprofen", som vi betragter - gel "Diklak." Den aktive bestanddel af lægemidlet er diclofenacnatrium.

Lægemidlet anvendes til lokal behandling af betændelse og smerter i led, muskler, sener og ledbånd. Dens anvendelse i kombination med forskellige ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler skal udføres med stor omhu.

"Bystrumgel"

Den aktive bestanddel af lægemidlet er ketoprofen. Gelen indeholder også ethylalkohol, carbopol, nipagin, trometamol, neroliolie, lavendelolie, tilberedt vand.

"Bystrumgel" har et bredt spektrum af handlinger og kan bruges sammen med:

  • arthritis;
  • tendinitis;
  • slidgigt;
  • periarthritis;
  • lymfangitis;
  • lumbago;
  • lumbal-sacrale læsioner;
  • osteochondrose;
  • sportsskader
  • bursitis;
  • flebitis;
  • torticollis;
  • forstuvninger;
  • blå mærker;
  • meniscus skader;
  • myositis;
  • enthesopathies;
  • dorsalgia.

Værktøjet bruges ikke til at behandle børn og gravide.

Hvilket er bedre: "Ibuprofen" eller analoger?

Det er umuligt at give et præcist svar på dette spørgsmål. På den ene side er omkostningerne ved "Ibuprofen" meget lavere i sammenligning med andre lægemidler med samme aktive stof eller lignende type handling. I dette tilfælde er værktøjet kendetegnet ved høj effektivitet og et ret bredt spektrum af handling, sjældent bliver årsagen til bivirkninger, er tilgængelig i flere former.

Men på den anden side kan det i nogle tilfælde stadig være nødvendigt at finde et alternativ. For eksempel anvendes Ibuprofen-analoger, når den ønskede virkning ikke er kommet efter anvendelsen af ​​det originale lægemiddel. Desuden søger de en erstatning i tilfælde, hvis der er behov for en bestemt form for medicin (sirup, gel, suppositorier osv.) Eller medicinen var simpelthen ikke tilgængelig på apoteket.

Du bør ikke stole på andres erfaring med at forsøge at finde svaret på spørgsmålet: "Hvilket stof er stadig bedre?" Når alt kommer til alt, har hver person sin egen unikke organisme, og medicinerne påvirker ham for forskelligt. Derfor hjælper Ibuprofen perfekt til et folk, mens andre er tvunget til at købe dyrere importerede lægemidler. Uanset hvad det var, skal lægen beskæftige sig med udvælgelsen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Må ikke selvmedicinere og være sund!

Ibuprofen analoger

Hvis en læge ordinerer et lægemiddel til en patient, kan der nogle gange være et presserende behov for at erstatte ham med et lægemiddel med en lignende virkning. Dette kan også gælde for et sådant almindeligt antiinflammatorisk stof som ibuprofen.

Ibuprofen egenskaber

Først skal vi røre spørgsmålet om, hvad ibuprofen er, hvad det er til, og hvordan det skal bruges. Ibuprofen er et redskab fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er). Han har flere typer handling på én gang - antipyretisk, smertestillende og antiinflammatorisk. På grund af denne egenskab kan stoffet ordineres til smerte af forskellig oprindelse:

  • fælles og reumatiske smerter,
  • osteochondrose,
  • neuralgi,
  • muskel smerte
  • tandpine og hovedpine
  • smertefuld menstruation,
  • blå mærker og skader.

Også stoffet bruges ofte som et middel til at bekæmpe de negative symptomer på akutte åndedrætsinfektioner og influenzalignende smerter, kropssmerter, høj feber.

Ibuprofen lindrer ikke kun smerte, men reducerer også intensiteten af ​​den inflammatoriske proces, reducerer hævelse.

Lægemidlet kan bruges til behandling af børn fra 6 år og kvinder under graviditet, med undtagelse af 3. trimester.

Der er forskellige doseringsformer af ibuprofen. Det er ikke kun piller, men også kapsler, sirup og suspension, cremer, salver og geler, opløsning til parenteral administration.

Tabletter har normalt en dosis på 200 mg, suspension - 20 mg / ml. 1 g gel og salve indeholder 50 mg ibuprofen.

Hvorfor kan det være nødvendigt at udskifte ibuprofen?

Årsagerne til dette kan være helt forskellige. Nogle mennesker kan ikke lide prisen på medicinen, nogle vil bruge et mere effektivt og pålideligt lægemiddel, og nogle kan have alvorlige bivirkninger på ibuprofen.

Når du erstatter et lægemiddel med en lignende, er det naturligvis bedre ikke at lytte til råd fra venner eller afslappede rådgivere på internettet, men for at lære en specialistes mening.

Hvad er ibuprofen-analogerne?

Analoger af ethvert lægemiddel er af to typer. Nogle stoffer er helt i overensstemmelse med hinanden i deres sammensætning, det vil sige, de har samme aktive ingrediens. Disse typer af stoffer kaldes strukturelle analoger eller synonymer. En anden type analog kan have en lidt anderledes forbindelse end det originale lægemiddel, men virkningen af ​​disse lægemidler vil stadig ligner den oprindelige.

De fleste af de lægemidler, der anvendes i medicin i mindst adskillige årtier, har mange muligheder under forskellige varemærker, og ibuprofen er ingen undtagelse her. Ikke alle disse stoffer har ordet "ibuprofen" i deres navne, hvilket kan gøre det meget svært at finde den rigtige medicin.

I nogle tilfælde kan lægemidler med en anden aktiv ingrediens være passende. Disse lægemidler hører som regel til samme gruppe som ibuprofen - til NSAID-gruppen. I andre situationer kan ibuprofen erstatte analgetiske eller antipyretiske lægemidler. Ved valg af lægemidler, der ikke er strukturelle analoger af ibuprofen, skal der tages særlig forsigtighed. Ikke alle kan gives til børn. Ikke alle kan også bruges af kvinder under graviditeten. Lægenes råd her vil ikke være overflødig.

Kombinerede præparater kan tilskrives en separat gruppe. De indeholder foruden ibuprofen andre stoffer, der forbedrer eller supplerer dets virkning. Anvendelsesområdet for disse lægemidler er bredere, og nogle gange forbedrer effekten af ​​ibuprofen. For eksempel er kombinationen af ​​paracetamol og ibuprofen blevet udbredt. Men sådanne midler skal også nærmer sig med lidt forsigtighed. I de fleste tilfælde kan de erstatte ibuprofen, men yderligere komponenter kan have deres egne kontraindikationer, så før du køber et sådant lægemiddel, skal du omhyggeligt studere instruktionerne.

Der er mange strukturelle analoger og lægemidler med en lignende virkning i ibuprofen. Men når man vælger et substitutionsmedicin, er det vigtigt at overveje dets doseringsform. Når alt kommer til alt producerer ikke alle producenter f.eks. Børns former for stoffer, i form af sirup eller suspension, samt stoffer i form af cremer og salver. Nogle producenter fremstiller produktet i form af brusende (opløselige) tabletter samt tabletter med langvarig virkning (retard).

Populære strukturelle analoger af ibuprofen:

  • Advil,
  • art rock,
  • Bofen,
  • lang,
  • Ibunorm,
  • Ibutard,
  • Ibufen,
  • MIG 400,
  • Maxicold,
  • NÆSTE,
  • Nurofen,
  • Suprafen,
  • Faspik.

Som regel er det ikke fornuftigt at ændre ibuprofen til en billigere ækvivalent, da ibuprofen normalt produceres af indenlandske producenter, og prisen er overkommelig for næsten alle. Det er et andet spørgsmål, hvis patienten stoler mere på importdroger, for eksempel stoffer under varemærket Nurofen, der fremstilles af et firma, der engang udviklede ibuprofen.

Hvilke stoffer kan have ibuprofen egenskaber og om nødvendigt erstatte det? Hvis vi taler om stoffets antipyretiske egenskaber, så er den absolutte leder - paracetamol. Det er muligt at bruge i denne kvalitet og god gammel acetylsalicylsyre. Men til behandling af børn er det ikke egnet på grund af mulige alvorlige komplikationer. Hvis vi taler om inflammatoriske processer, er det bedre at være opmærksom på stoffer med indomethacin eller diclofenac. Når bedøvelse er bedst egnede lægemidler med ketorolac. Men i de fleste tilfælde vil udskiftningen ikke være ækvivalent. Faktum er, at ibuprofen betragtes som en af ​​de sikreste stoffer og er karakteriseret ved en relativt lav forekomst af bivirkninger.

Priserne på lægemidler indeholdende Ibuprofen:

  • Lang creme 5% - fra 99 s.,
  • MIG 400, tabletter - fra 80 s.,
  • Nurofen, suspension - fra 136 s.,
  • Nurofen, tabletter - fra 92 s.,
  • Ibuprofen, suspension - fra 76 s.,
  • Ibuprofen, tabletter - fra 17 s.
  • Ibuprofen, gel 5% - fra 96 ​​p.
  • Maxicold, suspension - fra 162 r.,
  • Faspik, suspension - fra 134 s.,
  • Næste Uno, kapsler - fra 137 s.

Nedenfor er korte beskrivelser af nogle strukturelle analoger og lægemidler med en virkning svarende til ibuprofen.

Produktform: 200 mg tabletter.

Indikationer: Hovedpine, muskuløs og tandpine, migræne, ryg- og ledsmerter, neuralgi, ARH og influenzalfeber

Kontraindikationer: intolerance overfor NSAID'er, blødning, ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen, alvorlig nyre-, lever- eller hjertesvigt, alder op til 6 år, vægt op til 20 kg, 3 trimester af graviditet

Anvendelse: Til voksne og børn - en tablet 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis til voksne - 6 tabletter, til børn - 4 tabletter. Tag ikke piller i mere end 3 dage uden lægens recept.

Billig creme, der har antiinflammatoriske og analgetiske virkninger. Indeholder ibuprofen.

Indikationer: arthritis, radikulitis, osteochondrose med radikulært syndrom, myalgi, traume (uden at gå på kompromis med det bløde vævs integritet), dislokationer, forstuvninger, artikulært syndrom med revmatisme og gigt.

Formfrigivelse: Creme 5% i rør på 20, 50 og 100 g. 1 g fløde indeholder 50 mg ibuprofen.

Kontraindikationer: grædende dermatose, eksem, slid, inficerede sår, op til et år gammelt.

Anvendelse: Cremen skal påføres med en stribe på 5-10 cm i området for betændelse og grundigt gnides i huden. Lægemidlet kan bruges 2-3 gange om dagen. Behandlingsforløbet uden at konsultere en læge bør ikke overstige 10 dage.

Anti-inflammatorisk lægemiddel med en udtalt effekt. Imidlertid er indomethacin mere karakteristisk for bivirkninger forbundet med mave-tarmkanalen end for andre NSAID'er.

Formfrigivelse: tabletter 25 og 50 mg, salve, stearinlys, gel.

Indikationer: arthritis og artrose, neuralgi, myalgi, smerter i rygsøjlen og leddene, traumatisk betændelse i leddene og blødt væv.

Kontraindikationer: alder op til 14 år, 3 trimester af graviditet, ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen, alvorlige former for nyre-, lever- og hjertesvigt, blødning.

Anvendelse: Voksne udpeger 25 mg 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 200 mg. Varigheden af ​​behandlingen bestemmes af lægen.

Analgetisk og antipyretisk, et lægemiddel, som reducerer smerte og feber. Det har en hurtig virkning, det anbefales til brug hos børn.

Udgivelsesform: Tabletter på 500 mg.

Indikationer: Svagt og moderat smertsyndrom (hovedpine, tandpine, neuralgi, myalgi, algomenorré, traume), en feber tilstand med akut respiratoriske infektioner og influenza.

Kontraindikationer: Alkoholmisbrug, Overfølsomhed over for lægemidlet.

Anvendelse: Voksne og børn over 12 år 1 tablet 3-4 gange om dagen. Varigheden af ​​behandlingen er 5-7 dage. Den maksimale daglige dosis er 4 g. Børn på 6-12 år er ordineret 250-500 mg, for børn på 3-6 år - 150-250 mg. Modtagelsesfrekvens - 4 gange om dagen.

Ibuprofen Effektive Analoger

Anti-inflammatorisk middel Ibuprofen tabletter fås i hver anden hjemmemedicinskiste. Ved overholdelse af en moderat dosis kan dette lægemiddel anvendes uden særlig konsultation med en specialist og en læge recept. Dette lægemiddel har ikke kun en antiinflammatorisk virkning, men lindrer også smerter effektivt og hjælper med at lette hot flashes.

I pilleform er lægemidlet foreskrevet til behandling af patologiske processer i organernes åndedrætssystem samt for at fjerne smerter i hovedområdet og for akut smerte i tandhulen. Ibuprofen salve er ordineret til at give en terapeutisk effekt i led- og vævssygdomme.

På lægeme af farmakologiske apoteker er dette lægemiddel bredt tilgængeligt på grund af dets lave markedsværdi. Billige ibuprofen tabletter, hvilken pris varierer fra 30 til 40 rubler, anbefales ikke til børn under 5 år.

I tilfælde hvor der er visse kontraindikationer for brugen af ​​denne medicin eller individuelle intolerance over for dets individuelle komponenter, vil lignende lægemidler med tilsvarende spektrum af terapeutisk virkning, men forskellig kemisk sammensætning komme til undsætning. Hvad kan erstatte ibuprofen?

Som en fremragende erstatning for ibuprofen er der ikke udviklet mindre effektive lægemidler Nurofen og Mig, der har en høj popularitet rating, annonceret i alle medier.

Nurofen

Sammensætningen af ​​Nurofen som en aktiv komponent indbefatter ibuprofen, såvel som afhængigt af frigivelsesformen, yderligere komponenter, som har en hjælpeeffekt.

Producenter Nurofen tilbyder en række former for frigivelse af denne medicin, blandt hvilke er forskellige:

  • tabletter;
  • Gel til påføring på huden i leddene eller det berørte væv;
  • sirup;
  • kapsler;
  • Lys til rektal administration.

Blandt andet er der specielle doseringsformer af Nurofen til at give en terapeutisk virkning for børn, dette er Nurofen børnehave i form af en suspension til oral administration og rektal suppositorie og former for lægemidlet med øget effektivitet og den korteste eksponeringsperiode, såsom Nurofen Express og Nurofen Express Neo.

Dette lægemiddel bruges til at fjerne smerte symptomer med forskellige etiologier og med ubehagelig fornemmelse inden for muskelfibre.

I modsætning til Ibuprofen er dets analoger lidt dyrere, men deres terapeutiske egenskaber er lidt anderledes. Ibuprofen-analoger såsom suppositorier og Nurofen-sirup kan bruges til at lindre feber og smerter hos spædbørn. Derfor vil en omkostningsanalog af ibuprofen i form af stearinlys eller den flydende form af Nurofen være lidt dyrere inden for intervallet 160 rubler.

Mig tabletting er også et af de mest populære og efterspurgte generiske lægemidler i vores oprindelige medicin.

Hvad er disse piller til? Deres sammensætning indeholder alle de samme ibuprofen med yderligere hjælpekomponenter. De bruges til at eliminere følgende symptomer:

  • Akut smerte i hovedet;
  • migræne hovedpine;
  • Ømhed i underlivet under menstruation
  • Smertefornemmelser i området med muskelfibre
  • Forekomsten af ​​feber med udviklingen af ​​influenza, eller en forkølelse;
  • Manifestationer af neuralgiske anfald.

Dette lægemiddel anbefales ikke til brug hos børn under 12 år uden specifikke anbefalinger fra en læge.

Hvad angår omkostningerne ved MiG-pillen, er der også flere gange de originale Ibuprofen tabletter. Deres gennemsnitlige prispolitik på det russiske marked varierer fra 100 til 250 rubler.

Sammenfatning

Ibuprofen har analoger fra andre producenter, såsom:

  • Lang i form af en creme;
  • Burana i form af en gel eller tabletter;
  • Samt lægemidler Advil og Paspiq.

Mange lande producerer generiske stoffer, men det er usandsynligt, at nogen vil være i stand til at finde modparter billigere til markedsværdi end det originale lægemiddel, da prispolitikken for alle udenlandske lægemidler altid er lidt højere end for sovjetiske stoffer.

Hvis du grundigt undersøger sammensætningen af ​​analoger udviklet i forskellige lande og forskellige farmakologiske virksomheder, så kan vi bemærke en lighed: i alle generiske stoffer af det indenlandske lægemiddel er ibuprofen den vigtigste aktive ingrediens.

Men i så fald betale derfor til tider mere, hvis det aktive stof er det samme i alle præparater? Det er vigtigt at bemærke, at det ikke er muligt at anvende tabletbedøvelse eller antipyretisk i alle tilfælde. Derfor kan gelformer af analoger eller deres frigivelsesformer i form af rektal suppositorier eller flydende sirupper være et glimrende værktøj til at eliminere de patologiske manifestationer hos små børn og i andre ikke-standardiserede situationer.

Blandt andet kan lignende stoffer Ibuprofen være et glimrende alternativ til at tilvejebringe den nødvendige terapeutiske effekt i tilfælde, hvor det tager ikke det ønskede stof, at tage det oprindelige originale lægemiddel. Når alt kommer til alt, påvirker alle stoffer med samme terapeutiske virkning i en helt anden form hver patient, nogen hjælper de originale lægemidler, og nogen må kun bruge udenlandske analoger.

Valget af medicin bør udføres afhængigt af patientens individuelle egenskaber, og i tilfælde af vanskeligheder med at vælge den nødvendige medicin bør du konsultere en specialist.

Billige ibuprofen analoger og substitutter til børn og voksne

Ibuprofen tabletter er i hver familie medicin kiste, som de kommer i tankerne med temperatur eller smerte. Ibuprofen er et ikke-steroide antiinflammatorisk lægemiddel. Effektivt har en analgesisk og mild antipyretisk virkning.

Brugsanvisningen angiver sådanne indikationer som inflammatoriske sygdomme i rygsøjlen og leddene, infektiøs inflammation ledsaget af feber, tandpine eller hovedpine, behandling af sygdomme fra otorhinolaryngology, arthritis, ischias og andre.

Lægemidlet har mange former for frigivelse - salve, gel, suppositorier, suspension, tabletter, kapsler, opløsning til intravenøse injektioner.

Der er særlige formuleringer til børn med en acceptabel dosis af det aktive stof, som kan ordineres fra 1 måned efter fødslen. Ibuprofen er godkendt til brug under graviditet (eksklusive 3 trimester) og under amning.

En anden fordel ved lægemidlet er dets billige pris. En pakke tabletter koster 15 rubler, sirup til børn - 60 rubler, gel 50 rubler, salve 25 rubler. Ibuprofen har mange analoger og tætte erstatninger, som helt kan erstatte stoffet selv.

Analoger af russisk produktion

Synonymer fra indenlandske producenter indeholder ibuprofen i lægemidlets sammensætning som hovedkomponent.

Billig børnelægemiddel produceret i Rusland. Frigivelsesform - rektal suppositorier.

Den daglige dosis for børn bør ikke overstige 20-40 mg / kg / dag.

Kombineret værktøj. Lægemidlet indeholder paracetamol og ibuprofen.

Lægemidlet blokerer grundigt smerter på kort tid.

Anvendelsesområdet kombinerer følgende indikationer: Hovedpine, tandpine, rygsmerter, ledsmerter, migræne, neuralgi, feber, skadesmerter.

Anbefales til børn over 12 år.

Ukrainske erstatninger

Billige ibuprofenanaloger blandt ukrainske lægemidler er anført nedenfor.

  1. Bofen. Form frigivelse - suspension. Det bedste stof til børn med tænder, feber, hovedpine, tandpine. Mulig aftale med 3 måneders levetid. Den gennemsnitlige pris er 75-90 rubler.
  2. Ibunorm. Den billigste medicin i det ukrainske spørgsmål på basis af ibuprofen. Fås i form af kapsler og babysirup.

Værktøjet er ordineret til systematiske smerter af forskellig oprindelse samt for kolde symptomer, ledsaget af feber. Den gennemsnitlige pris er 30-80 rubler. Ibutard. Kapsler med ibuprofen i sammensætningen. Nonsteroidalt antiinflammatorisk middel. Effektivt lindrer og reducerer feber.

Tildel voksne og børn efter 12 år. Når graviditet er mulig, betyder behandling i 1, 2 trimestere. Den gennemsnitlige pris på 85 - 100 rubler.

Hviderussiske generikere

Moderne hviderussiske generiske ibuprofen fortæller dig, hvad du skal erstatte stoffet. Tabellen indeholder de mest populære lægemidler med en lignende sammensætning.

Anti-inflammatorisk, antirheumatisk lægemiddel. Behandler effektivt smertsyndrom med forskellige udviklingsgrader.

Har antipyretiske egenskaber, lindrer ødem med blå mærker og skader.

En erstatning for russisk ibuprofen er billigere eller med et tilsvarende pris.

Tabletter kendetegnes kun af producenten - hviderussisk bekymring "Belmedpreparaty." Indikationer og kontraindikationer er identiske.

Børns suspension med henblik på at lindre smerter fra skader, tænder, øre, tandpine.

Forcerer temperaturen, lette symptomerne på en forkølelse. Ansøgning fra 1 måned af livet er mulig.

Andre udenlandske analoger

Ibuprofen-analoger kan være billigere at vælge imellem en liste over importerede stoffer.

  • Novigan. Oprindelsesland - Indien. Sammensætningen af ​​lægemidlet indbefatter ibuprofen, pitofenon, fenpiveriniumbromid. Kombineret antispasmodisk, anæstetisk, antiinflammatorisk medicin. Form frigivelse - piller. Den gennemsnitlige pris er 70-190 rubler.
  • Ibufen. Værktøjet er tilgængeligt i Polen. En populær medicin til børn, en god erstatning for et billigt importeret stof. Sirup eliminerer med succes smerter og reducerer feber, påvirker ikke udviklingen af ​​betændelse. Den gennemsnitlige pris er 95-110 rubler.
  • Advil. Lægemidlet er produceret i Tyskland, Italien, Østrig. Bræt tabletter eller baby jordbær suspension. Grundlaget for lægemidlet er ibuprofen. Den gennemsnitlige pris er 75-160 rubler.
  • Long. Oprindelsesland - Tyskland. Billig gel eller salve til ekstern brug med antiexudativ og smertestillende virkning. Det påføres topisk for smerter i led, skader, blå mærker. Den gennemsnitlige pris er 100-250 rubler.
  • Moment. Lægemidlet er produceret i Tyskland. Lægemidlet indeholder ibuprofen, der kommer i form af brusende tabletter. Den gennemsnitlige pris er 70-150 rubler.
  • Nurofen. Producentlande - Spanien, Grækenland, Storbritannien, Holland. Moderne lægemiddel til at reducere temperaturen med en udtalt analgetisk effekt.

Form frigivelse - stearinlys, suspension, pulver til opløsning i pose, tabletter, kapsler, gel. Den gennemsnitlige pris er 100-410 rubler.

Midler kan gives til børn og under graviditet. Disse kategorier er blandt de mest sårbare patienter, så du bør kontakte din læge, inden du begynder.

Analoger af Ibuprofen Tabletter

Ibuprofen er en af ​​de mest populære repræsentanter for klassen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), der med succes anvendes i klinisk praksis i mere end et halvt århundrede. Dens høje effekt bekræftes af den store efterspørgsel efter dette lægemiddel blandt forbrugerne.

Anvendelsen af ​​Ibuprofen opfylder fuldt ud moderne standarder for smerterapi. Brugervenlighed, tilgængelighed og forskellige doseringsformer gør Ibuprofen til det valgte lægemiddel til mange sygdomme, hvilket er nøglen til en vellykket behandling.

Hvordan gør det

Ibuprofen er et propionsyrederivat, der har smertestillende, antiinflammatorisk og moderat antipyretisk virkning. I sammenligning med andre NSAID'er har det færre bivirkninger fra fordøjelseskanalen. Hertil kommer, at tage små doser øger ikke sandsynligheden for et hjerteanfald.

Efter indtagelse ophobes Ibuprofen hurtigt i blodbanen og sammen med blodgennemstrømningen når det inflammatoriske fokus. Det er her, at dets hovedaktion finder sted, som består i at forbedre cirkulationen, aktivere intracellulær metabolisme, reducere permeabiliteten af ​​vaskulære vægge og udvikle inflammatoriske mediatorer. På grund af dette reduceres kropstemperatur, smerte og hævelse af blødt væv.

Lægemidlet er i stand til at forbedre mobiliteten i leddene, så det er ofte ordineret for leddpatologier: arthritis, arthrose, gigt, spondylarthrose og osteochondrose. Det er også effektivt i traumatiske skader: blå mærker, forstuvninger, forstuvninger og brud.

Ibuprofen kan anvendes til behandling af sygdomme i åndedræts- og urinveje. Imidlertid er de vigtigste retninger af dets anvendelse feberiske tilstande, herunder postvaccination feber, hovedpine og tandpine, smertefulde perioder, slidgigt og smertsyndrom i urolithiasis.

Reference: Systemisk administration af Ibuprofen reducerer risikoen for lungekræft hos tunge rygere.

Ibuprofen er godkendt til brug hos børn fra 6 år og hos gravide i 1. og 2. trimester. Den er tilgængelig i form af tabletter og kapsler med langvarig virkning, drageer, vandopløselige brusende tabletter og pastiller, granulater til fremstilling af en vandig opløsning, rektal suppositorier, suspensioner, 5% dråbe for mund.

Ibuprofen Analoger

Analoger af enhver medicin er af to typer: en erstatning kan have en helt identisk sammensætning eller indeholde et andet aktivt stof, men har en lignende terapeutisk virkning. De førstnævnte kaldes synonymer og bruges i tilfælde af:

  • fjernelse af det originale lægemiddel fra produktionen
  • manglen på et lægemiddel til salg;
  • væsentlige prisforskelle i kategorien af ​​tilsvarende effektfonde.

Midler, der adskiller sig fra originalen i det aktive stof og navn, men er foreskrevet for de samme patologier, kaldes analoger. De har den samme terapeutiske virkning, men dens styrke kan være større eller mindre, og tolerancen er bedre eller værre. Væsentlige forskelle er også i kontraindikationer og mulige bivirkninger.

Det skal bemærkes, at ikke alle stoffer, der tilhører den samme farmakologiske gruppe, er analoger. Derfor kan kun den behandlende læge anbefale at erstatte Ibuprofen.

Der er mange strukturelle analoger og forskellige substitutter for Ibuprofen. Men ikke alle er produceret i så forskellige former. For eksempel produceres børns suspension eller tabletter af langvarig (lang) virkning af kun få mærker.

Narkotika er synonymer

Følgende lægemidler har samme sammensætning som ibuprofen:

  • Nurofen, Nurofen Forte;
  • De-Block. Kun tilgængelig i form af tabletter 200 mg, gælder ikke for børn under 12 år;
  • Dolgit (Tyskland);
  • Mig 200, Mig 400;
  • Ibutop. Kun en doseringsform - gel;
  • Ibufen (Polen). Orange suspension med smag og lugt af orange, anvendes til børn fra 6 måneder
  • Ibufen Forte, Ibufen Ultra. 200 mg kapsler med væske inde
  • Ibunorm, Ibutard;
  • Ibusan. Tabletter på 200 og 400 mg;
  • Ibuprom. Tabletter på 200 og 400 mg;
  • Burana. Tabletter på 200 og 400 mg;
  • Brufen. Tilgængelig i form af tabletter, sirup til børn, gel til ekstern brug;
  • Faspik. Tabletter på 200 og 400 mg, granuler til fremstilling af en opløsning til oral administration af 200, 400 og 600 mg. Produktet har en behagelig smag af mynte og ananas;
  • Solpafleks. Fås i kapsler på 300 mg og 200 mg tabletter, der er ingen børns form for frigivelse;
  • suprofen;
  • Pede. Kun tilgængelig i form af en opløsning til intravenøs administration og anvendes udelukkende hos nyfødte;
  • art rock;
  • Næste Uno Express.

Nurofen er den mest berømte "konkurrent" af Ibuprofen og et af dets første firmanavne. Det var Nurofen, der først blev tilladt til salg uden recept i Storbritannien, og siden 1983 er det blevet meget populært i alle lande. Indtil nu har de russiske apoteker solgt Nurofen britisk produktion.

Den væsentligste forskel på Nurofen fra Ibuprofen er et bredere udvalg af former og doser: Det kan købes i tabletter på 200, 400, 600 og 800 mg; i form af sirup til børn; creme, salve og gel til udendørs brug.

Hovedtyperne af Nurofen er repræsenteret af flere sorter:

  • Nurofen Forte - et lægemiddel med en øget dosis af ibuprofen til 400 mg;
  • Nurofen Express adskiller sig fra den sædvanlige Nurofen, idet den sælges i kapsler med flydende indhold og virker hurtigere;
  • Nurofen Express Forte er en dobbelt dosering af Nurofen Forte i kapslet form;
  • Nurofen Express Neo indeholder ibuprofen i form af lysinat, som det opløses hurtigere i maven.

Nurofen til børn er repræsenteret ved sirup og suspension med smagen af ​​frugt, brusende tabletter og rektale lys. Indholdet af det aktive stof i dem reduceres til 100 mg i suspension og til 60 mg i suppositorier.

Kombinerede stoffer

Denne gruppe omfatter stoffer med to aktive stoffer, hvoraf den ene er Ibuprofen. Tilsammen forstærker disse substanser hinanden hinanden, hvilket resulterer i, at den antiinflammatoriske, analgetiske og antipyretiske effekt er forbedret. Imidlertid øger deres samtidige brug signifikant risikoen for bivirkninger.

Det er værd at bemærke, at resultaterne af et stort antal undersøgte undersøgelser ikke giver nogen tvivl om fordelene ved kombinationen af ​​Ibuprofen og Paracetamol over monoterapi. Denne kombination anses for at være sikker og omkostningseffektiv, men vigtigst af alt giver den en varig terapeutisk effekt, samtidig med at smerte syndromet af forskellige etiologier elimineres.

Listen over lægemidler indeholdende Ibuprofen og Paracetamol:

  • NÆSTE;
  • Ibuklin kapsler, Ibuklin Junior i dispergerbare tabletter til børn fra 2 til 12 år;
  • Brustan;
  • Nurofen Long;
  • Nurofen Multi Symptom;
  • Hayrumat;
  • Brufica Plus Suspension.

Novigan er et andet kombineret middel med ibuprofen, suppleret med pitofinonhydrochlorid og fepiveriniumbromid. Begge yderligere komponenter har en afslappende virkning på de glatte muskler i de indre organer.

Narkotikaanaloger

Den mest effektive og overkommelige analog af Ibuprofen er utvivlsomt Paracetamol. Ifølge resultaterne af eksperimenterne overgår han Ibuprofen i anæstetisk virkning og behandler især godt med hovedpine og ledsmerter. Imidlertid er anti-inflammatoriske egenskaber meget stærkere i Ibuprofen. Begge stoffer kan bruges til at lindre feber og smerte, men Ibuprofen er mere egnet til langtidsbehandling.

Paracetamol er bedre kendt og har en mildere virkning på fordøjelseskanalerne, så det kan tages på tom mave. Ulempen ved Ibuprofen er en irriterende virkning på slimhinderne i mave-tarmkanalen (GIT), så det er kun fuld efter et måltid.

Den absolutte fordel ved Paracetamol er prisen, da det er billigere ikke kun for Ibuprofen, men også for de fleste lægemidler med tilsvarende virkning. På apoteker er omkostningerne ved pakning af paracetamol tabletter fra 5 til 15 rubler.

I mangel af effekten af ​​monoterapi kan Ibuprofen tages sammen med Paracetamol, men det er nødvendigt at tage hensyn til doseringen. Fælles godkendelse af disse midler er tilladt for personer over 16 år.

En anden populær ibuprofen-substituent er acetylsalicylsyre eller aspirin. Det har imidlertid ingen antiinflammatorisk effekt og kan forårsage uønskede reaktioner fra fordøjelseskanalerne. Det er meget uønsket at tage disse stoffer sammen, da dette dramatisk øger risikoen for toksiske virkninger på mave-tarmkanalen.

Indomethacin og Diclofenac-baserede produkter er velegnede til at lindre betændelse. Hvis der er behov for smertelindring, skal der tages hensyn til lægemidler med Ketorolac: Ketaner, Ketokam, Ketaner osv. I de fleste tilfælde vil denne udskiftning imidlertid ikke være fuldstændig ækvivalent: Sammenlignet med Ibuprofen er deres sikkerhedsprofil signifikant lavere.

Metamizol natriumbaserede lægemidler kan også hjælpe med at lindre smerte og betændelse: Analgin, Baralgin, Pentalgin, Tempalgin, Bellalgin, Borral, Maxighan, Nobol, Revalgin, Andipal og andre.

fund

Ibuprofen og dets analoger har en lignende terapeutisk effekt, selvom de kan indeholde forskellige aktive stoffer. Uanset hvilket stof der vælges, er det vigtigt at huske, at det er muligt at tage en hvilken som helst agent fra gruppen af ​​NSAID'er i en uge.

Det bør også tage højde for den overvejende symptomatiske virkning af NSAID'er, da de primært eliminerer symptomerne og ikke årsagen til sygdommen. Derfor skal lægen bestemme doserings- og doseringsregime for lægemidler.

Ibuprofen er et meget effektivt middel til hurtigt at lindre smerter, betændelse og nedbringe høj kropstemperatur. Dens sikkerhed er bevist ved kliniske undersøgelser, og over-the-counter salg fra apoteker og overkommelige priser gør Ibuprofen til det lægemiddel, der vælges for de fleste patienter.

Lignende stoffer kan være en fremragende erstatning for Ibuprofen, hvis sidstnævnte er ineffektivt. Manglen på det ønskede resultat fra behandlingen er ofte forbundet med kroppens individuelle egenskaber. I dette tilfælde vil lægen anbefale et lægemiddel, der passer til en bestemt patient.

Ibuprofen: instruktion og analoge billigere for voksne og børn

P-reparation fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er) anvendes i vid udstrækning på forskellige områder af medicin. Deres modtagelse tillader at stoppe smerter, reducere betændelse, for at få antipyretisk virkning.

NSAIDs rækkevidde er omfattende, men ethvert lægemiddel fjerner kun symptomerne på sygdommen midlertidigt og påvirker ikke årsagen til dens udvikling.

En fælles repræsentant fra gruppen af ​​NSAID'er er Ibuprofen, som har en overkommelig pris, meget god tolerance.

På det farmakologiske marked er lægemidlet tilvejebragt i flere former, har mange analoger af indenlandsk og udenlandsk produktion, som ofte anvendes i pædiatri til børn fra 2 måneder.

Inden du overvejer lignende substitutter for Ibuprofen, er det nødvendigt at blive fortrolig med mærket selv, dets terapeutiske egenskaber og andre oplysninger, der findes i brugsanvisningen.

Farmakologisk aktivitet

Ibuprofen er klassificeret som en ikke-selektiv hæmmer af COX1,2-midler.

Grundlaget for lægemidlet er det samme stof ibuprofen (et derivat af propionsyre), også i sammensætningen indeholder hjælpekomponenter.

I praksis anvendes formularen af ​​tabletter (til voksne) og sirup (til børn) oftere.

Ibuprofen har følgende komplekse virkning på kroppen:

  • antiinflammatorisk;
  • antipereticheskoe;
  • smertestillende.

Virkningen af ​​lægemidlet på grund af dets sammensætning, som giver dig mulighed for at undertrykke de faktorer, der bidrager til den inflammatoriske proces i kroppen.

Virkningsmekanismen for Ibuprofen er følgende egenskaber:

  • hæmmer biosyntese af prostaglandinsmerte mediatorer (Pg);
  • reducerer sekretionen af ​​bradykinin;
  • forstyrrer processen med arachidonsyreomdannelse;
  • hæmmer fasen af ​​inflammation: både ekssudation og proliferation;
  • reducerer følelsen af ​​smerte i ilden.

På grund af disse egenskaber af lægemidlet kan du tage Ibuprofen op med at stoppe smerten ved lys og medium intensitet, reducere feber, reducere betændelse i muskler og led.

Den aktive bestanddel af lægemidlet efter indgivelse absorberes hurtigt i den systemiske cirkulation.

Den maksimale koncentration i blodet observeres inden for 2 timer efter indtagelse, men effekten sker inden for 20-30 minutter. Lægemidlet metaboliseres i leveren, udskilles af nyrerne.

Indikationer og dosering

Ibuprofen - et lægemiddel fra gruppen af ​​antiinflammatoriske lægemidler, anvendes meget på forskellige områder af medicin for at reducere smerte. Lægemidlet er et symptomatisk middel, som ofte supplerer hovedforløbet af behandlingen.

I betragtning af den store rækkevidde af Ibuprofen og dens tilsvarende substitutter, anvendes disse stoffer til børn og voksne. Det vigtigste er at vælge den krævede dosis.

De vigtigste indikationer for brugen af ​​Ibuprofen omfatter følgende tilstande:

  • hovedpine af lys og medium intensitet;
  • PMS med smerte;
  • lidelser i muskuloskeletale systemet;
  • traumatiske smerter;
  • tandfrembrud;
  • otolaryngologisk profilpatologi;
  • respiratoriske infektioner med feber.

I praksis anvendes Ibuprofen oftere som smertestillende, antipyretisk med stigende kropstemperatur, som er til stede i SARS, ARI. Du kan tage stoffet under andre forhold, der ledsages af varme og smerte ved forskellige ætiologier (herunder tandpine).

Ifølge instruktionerne gives voksne og børn efter 6 år 200 mg (1 tablet) tre gange om dagen.

Om nødvendigt kan dosen øges til 400 mg (2 tabletter). Ibuprofen tabletter skal tages med nok vand. Effekten efter administration vil være mærkbar om 20-30 minutter og vil fortsætte i 6-8 timer.

For børn under 6 år foretrækkes det at tage lægemiddelanaloger, som er tilgængelige i form af sirup eller rektal suppositorier. De er dyrere, fordi de primært produceres af udenlandske medicinalfirmaer.

De mest fremtrædende repræsentanter er Nurofen og Ibufen, som kan tages fra 3 måneder.

Enhver analog af Ibuprofen til børn bør ordineres af en børnelæge i overensstemmelse med legemsvægt og diagnose. Varigheden af ​​at tage Ibuprofen og lignende produkter bør ikke overstige 5 - 7 dage.

Kontraindikationer og bivirkninger

Ibuprofen, som ethvert andet lægemiddel fra gruppen af ​​NSAID'er, har en række kontraindikationer og bivirkninger.

Det er nødvendigt at nægte modtagelse under følgende forhold og patologier:

  • mave og duodenalsår i den akutte fase;
  • Crohns sygdom;
  • ulcerativ colitis;
  • allergisk over for sammensætning
  • hæmofili;
  • svære sygdomme i nyrerne, leveren;
  • graviditet 1 og 3. trimester;
  • børn under 6 år (piller) og sirup op til 3 måneder).

I sjældne tilfælde og kun hvis den anbefalede dosis ikke overholdes, eller hvis der er kontraindikationer i historien, kan bivirkninger forekomme:

  • kvalme, trang til at kaste op;
  • forværring af kroniske sygdomme i fordøjelseskanalen
  • allergiske reaktioner
  • bronkospasme;
  • nedsat afføring
  • takykardi.

Reducer risikoen for bivirkninger vil hjælpe den korrekte dosering af lægemidlet og modtagelsen efter råd fra en læge.

Når symptomerne ovenfor opstår, er det nødvendigt at stoppe med at bruge medicinen, kontakt en læge, der kan finde en lignende terapeutisk effekt.

Ibuprofen Analoger I Tablet Form

Ibuprofen henviser til overkommelige stoffer, hvis pris ikke overstiger 40-60 rubler til 10 tabletter. Lægemidlet sælges af forskellige lægemiddelvirksomheder inden for indenlandsk og udenlandsk produktion.

Derudover er der en liste over billige analoger med ibuprofen og med en anden aktiv bestanddel, men den samme effekt.

russisk

  • "Artrokam" er et antiinflammatorisk lægemiddel baseret på ibuprofen, der ofte anvendes til behandling af muskuloskeletale sygdomme eller som smertestillende middel. Det indeholder 0,2 eller 0,4 mg ibuprofen og hjælpestoffer. Omkostningerne pr. Tablet overskrider ikke 90 rubler pr. Pakke på 20 stk.
  • NEXT er et kombinationsprodukt, der indeholder ibuprofen og paracetamol. Det har stærkere egenskaber, bruges som et bedøvelsesmiddel, antiinflammatorisk og antipyretisk middel. Lægemidlet kan kun anvendes til voksne og børn efter 12 år. Prisen på tabletter er 100 rubler per pakke.
  • "Ibuprom" - har en nonsteroidal antiinflammatorisk virkning, bruges som et symptomatisk middel mod smertsyndrom og forhøjet kropstemperatur. Sammensætningen indeholder den samme ibuprofen. Prisen på medicinen er omkring 60-90 rubler.

Ukrainsikie

  • "Ibunorm" er en billig erstatning for Ibuprofen med identisk sammensætning. Tilgængelig på markedet i tabletter og kapsler. Det er ordineret som et symptomatisk middel mod smerter af mild og moderat sværhedsgrad. Pris 30-60 rubler.
  • "Ibutard" - ukrainsk stof med ibuprofen, som effektivt fjerner feber, smerte, betændelse. Den bruges til voksne og børn efter 12 år. Dens omkostninger er 60-100 rubler.

Hviderussisk

  • "Suprafen" - antirheumatisk lægemiddel med antiinflammatorisk virkning, klarer sig godt med feber, smerte, lindrer vævssvulst. Udgifterne til medicinering på apoteker overstiger ikke 150 rubler.
  • "Ibuprofen Belmed" - en strukturel analog af det originale lægemiddel, der har identiske indikationer og bivirkninger. Prisen overstiger ikke 40 rubler til en pakke på 10 tabletter - det er ikke længere billigere.

fremmed

  • "Novigan" - et lægemiddel af det indiske lægemiddelfirma, der henviser til de kombinerede midler. Ud over ibuprofen indeholder den pitofenon, fenpiveriniumbromid. I modsætning til obichnogo Ibuprofen er Novigan et stærkere lægemiddel med en udpræget analgetisk, antiinflammatorisk egenskab. Den gennemsnitlige kostpris for lægemidlet overstiger ikke 150 rubler.
  • "Ibufen" er et andet lægemiddel baseret på ibuprofen. Oprindelsesland - Polen. Tilgængelig i form af sirup og tabletter, der tillader brugen heraf ikke kun for voksne, men også for børn. Ibufen har god overførbarhed, mange positive anmeldelser, samt overkommelige omkostninger - fra 150 rubler.
  • "Lang" - et effektivt middel mod anæstetisk og antiinflammatorisk virkning. Produceret i Tyskland, bruges til smerte af forskellig ætiologi og intensitet. Apoteker koster fra 160 rubler pr. Pakke.

Hvad skal du erstatte stoffet til barnet

Ibuprofen-baserede lægemidler er altid efterspurgt i pædiatri. Børn under 6 år gamle piller er kontraindiceret, så producenterne tilbyder stoffer i flydende form.

De bruges i virale infektioner, som en febrifuge, samt tænder hos spædbørn efter 3 måneder. Sådanne lægemidler er tilgængelige i form af sirup eller rektal suppositorier.

De har god tolerance, de virker inden for 15-20 minutter efter administration, i 6-8 timer.

  • "Nurofen sirup" er en fremmed analog af indenlandsk ibuprofen, som anvendes til pædiatri. Lægemidlet kan gives til børn fra 3 måneder. 5 ml af lægemidlet indeholder 100 mg ibuprofen og hjælpestoffer.
    Anvendes som anæstetisk og antipyretisk ved høj kropstemperatur. Sirup har en frugtagtig smag, der også måler skeen til praktisk dosering. Men det gælder ikke for billig, dets omkostninger er omkring 300 rubler.
  • "Nise" - et lægemiddel fra gruppen af ​​antiinflammatoriske lægemidler. Det er ikke en strukturel analog af Ibuprofen, da den er baseret på nimesulid: 10 ml af dette stof er indeholdt i 1 ml sirup. Nise refererer til stærkere stoffer, og arbejder også i mere end 8-12 timer. Det anvendes fra 2 år med svær smertsyndrom og hypertermi.
  • Panadol er et paracetamolbaseret lægemiddel. Betegner NSAID'er og bruges ofte som erstatning for ibuprofenholdige lægemidler. Fås i sirup, kan tildeles fra 2 måneder. I modsætning til Ibuprofen, som udøver sin virkning i 8 timer, varer Panadol 4 timer. Ellers er den terapeutiske virkning af begge midler den samme, men egenskaberne af analogen er lidt svagere. Omkostningerne ved sirup er 200 rubler pr. Flaske.

Ibuprofen eller paracetamol

Paracetamol anvendes som en antipyretisk og smertestillende middel, men i modsætning til Ibuprofen bevarer den sin virkning i 4 timer, hvilket betyder hyppigere optagelse.

Ibuprofen reducerer ikke kun temperaturen, men har også en antiinflammatorisk effekt. Når man vælger mellem to lignende lægemidler, skal sygdomsgraden, intensiteten af ​​det kliniske billede og egenskaberne hos patientens krop overvejes.

Paracetamol samt Ibuprofen leveres i forskellige former og doser.

Voksne rådes til at tage lægemidlet i en dosis på 500 mg, børn fra 2 år - 250 mg. Børn fra 1 måned gammel og børn op til 2 år skal bruge Panadol sirup, Paracetamol suspension eller rektal suppositorier - Cefecon D.

Begge stoffer er symptomatisk behandling, så det anbefales ikke at tage dem i mere end 5-7 dage.

Ibuprofen eller Nurofen - hvilket er bedre?

Nurofen er en strukturel erstatning for Ibuprofen - et importeret lægemiddel, der også indgår i gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Analogen leveres i form af tabletter, stearinlys og sirup til børn. I modsætning til almindelig Ibuprofen er doserne Nurofen mere varierede: 0,2 0,4 og 0,6 mg. De mest kraftfulde stoffer omfatter "Nurofen retard" (langvarig handling) - faneblad. 0,8 mg.

Fordelen ved Nurofen er dens produktionsteknologi, som gør stoffet mere sikkert, reducerer listen over kontraindikationer og mulige bivirkninger.

I pædiatri bruges Nurofen sirup meget ofte til børn fra 3 måneder, hvilket gør det muligt at fjerne feber, smerter under tænder eller muskelsmerter i tilfælde af SARS eller influenza.

Prisen på Nurofen medicin er flere gange højere, men som patientens anmeldelser viser, er effekten af ​​at tage det meget bedre.

Ibuklin eller ibuprofen

Ibuklin er et lægemiddel svarende til Ibuprofen, men det indeholder 2 aktive ingredienser - ibuprofen og paracetamol. Betegner ikke-steroide antiinflammatoriske (NSAID'er), der anvendes til behandling af SARS, akut respiratoriske infektioner, som et antipyretisk og anæstetisk middel.

Ibuklin er i modsætning til almindelig Ibuprofen betragtes som et stærkere stof. Det bruges ofte til kolde symptomer, smerte, lys og moderat intensitet.

For børn er stoffet tilgængeligt i form af en sirup, men kun en børnelæge kan ordinere en medicin.

Ibuklins liste over kontraindikationer er mere omfattende, så dette værktøj gælder ikke uden forudgående samråd med lægen.

Hvilket er bedre - Diclofenac eller Ibuprofen?

Diclofenac tilhører kategorien af ​​NSAID'er, som også betragtes som et stærkere stof end den oprindelige. I praksis bruges det oftest til ledsmerter.

Den aktive komponent i analogen er diclofenac. Tilgængelig på markedet i forskellige former - tabletter, kapsler, ampuller til intramuskulære injektioner, salver og gel.

Lægemidlet anbefales ikke i mere end 7 dage, da det har en negativ effekt på maveslimhinden. Det lindrer smerter godt, eliminerer betændelse, men er ikke indiceret til børn under 12 år.

Hvis begge lægemidler overvejes, er det sikkert at sige, at diclofenac bedst tages med ledd- og muskelsmerter og Ibuprofen med øgede termometerværdier.

Diclofenac anvendes ikke i pædiatri, det kan også kun tages efter aftale med din læge. Dette russisk fremstillede værktøj er billigere end originalen - 40 rubler til 10 tabletter.

Indomethacin eller ibuprofen

Indomethacin er en billig analog af Ibuprofen i piller, men ligheden mellem stofferne er kun i det faktum, at begge lægemidler er antiinflammatoriske lægemidler. Indomethacin tabletter indeholder en anden aktiv ingrediens - indomethacin 25 mg.

I modsætning til Ibuprofen er det ikke ordineret til børn under 14 år, og bruges mere almindeligt til behandling af muskuloskeletale sygdomme.

Lægemidlet tilhører det symptomatiske middel, har en overkommelig pris og en stor liste over kontraindikationer og bivirkninger.

Indomethacin kan tages ikke længere end 10 dage ifølge anbefaling fra den behandlende læge.

Ibuprofen eller ketoprofen

Begge lægemidler tilhører den samme farmakologiske gruppe og har en udpræget antiinflammatorisk, antipyretisk og smertestillende virkning.

I modsætning til Ibuprofen er Ketoprofen et stærkere lægemiddel, der anvendes som smertestillende middel til forskellige forhold.

Ibuprofen bruges bedst til at reducere høj kropstemperatur og Ketoprofen - fra smerter i led og muskler.

Barnelæger foretrækker at bruge ibuprofen, fordi det er bedre tolereret, har færre kontraindikationer og bivirkninger.

Afslutningsvis

Ibuprofen - såvel som dets analoger, har samme terapeutiske virkning, selvom de måske har en anden sammensætning. I uafhængighed, hvilket stof fra gruppen af ​​NSAID'er anvendes, skal du drikke det ikke mere end 7 dage.

Det er vigtigt at forstå, at sådanne lægemidler ikke fjerner årsagen til sygdommen, men stopper kun den generelle klinik midlertidigt. Derfor er det nødvendigt at gennemføre en omfattende behandling som foreskrevet af en læge for en vellykket behandling.

Ibuprofen er et effektivt bredspektret stof, der kombinerer godt med andre lægemidler, men bruges ikke sammen med lægemidler fra en lignende gruppe.